Numizmatyka – hobby czy biznes?

Numizmatyka to hobby, które przy okazji może stać się ciekawą inwestycją. Inwestycje w monety zyskują w ostatnim czasie na popularności, ponieważ stanowią sprawdzoną lokatę naszych oszczędności. Czy jednak wszystkie monety są w stanie zapewnić zysk? Zanim przystąpimy do inwestowania powinniśmy poznać rynek numizmatyczny tak by dowiedzieć się jak najwięcej na temat monet, w które warto inwestować.

Numizmatyka – hobby czy biznes?

Inwestycja w monety

W jakie monety warto inwestować? Przede wszystkim w takie, których cena rynkowa będzie rosła. Przede wszystkim będą to złote i srebrne monety bulionowe. Jednak cena złotych monet bulionowych może być zbyt wysoka dla początkującego inwestora, dlatego jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi środkami - warto na początek skupić się na monetach srebrnych. W związku z małymi zapasami srebra na świecie, wartość takich monet może szybko wzrosnąć.

Czym są monety bulionowe?

Monety bulionowe są produkowane przez najbardziej prestiżowe państwowe mennice. Są to monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra, platyny) bite pod cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału. Najpopularniejsze z nich to: Krugerrand (RPA), Maple Leaf (Kanada), American Eagle (USA), Viener Filharmoniker (Austria), Australian Kangaroo (Australia), Mexico Libertad (Meksyk). Wartość monet bulionowych wzrasta w czasach wojny i kryzysu.

Kolekcjonerskie numizmaty

Warto inwestować także w monety kolekcjonerskie. Inwestycja w nie jest jednak obarczona trochę większym ryzykiem. Kryzysy lub wojny mogą sprawić, że wartość kolekcjonerska monety spadnie.

Jakich monet należy poszukiwać by zmniejszyć ryzyko strat? Im mniejszy nakład monety, tym większa szansa, że jej cena wzrośnie i będzie znacznie przewyższać cenę zakupu. Nakład to jednak nie jedyna istotna kwestia przy wycenie monety. W przypadku monet kolekcjonerskich znacząca jest zawartość kruszcu w monecie. Najbardziej opłacalne są numizmaty, które wykonane są z czystego srebra i najwyższej próby złota. Rolę odgrywać może także wizerunek wybity na monecie.

Monety stare czy nowe?

Jeżeli inwestujesz w monety srebrne – warto postawić na te nowe. Ich stan będzie zdecydowanie lepszy. Stare monety po jakimś czasie mogą nosić ślady użytkowania bądź inne uszczerbki, które będą mieć wpływ na cenę. W przypadku monet złotych ich data wybicia nie ma większego znaczenia.

Stare monety PRL

W wielu domach w Polsce można znaleźć pokamuflowane w różnych schowkach czy szufladach stare polskie monety z czasów PRL. Narodowy Bank Polski nie przyjmuje już pieniędzy obowiązujących przed denominacją. Istnieją jednak miejsca, w których te stare monety cieszą się zainteresowaniem. Największą szansę na sprzedaż w dobrej cenie mają monety: 20 gr i 1 zł z 1957 roku, 50 gr i 1 zł z 1967 oraz 1968 roku.

Gdzie sprzedać monety?

Jednym z dogodnych miejsc sprzedaży monet jest serwis skupisko.pl. W naszym serwisie odnajdziesz firmy zajmujące się skupem monet. Możesz wystawić swoje monety za pomocą jednego prostego formularza.

>>Sprzedaj swoje monety<<