Numizmatyka – hobby czy biznes?

Numizmatyka to hobby, które przy okazji może stać się ciekawą inwestycją. Inwestycje w monety zyskują w ostatnim czasie na popularności, ponieważ stanowią sprawdzoną lokatę naszych oszczędności. Czy jednak wszystkie monety są w stanie zapewnić zysk? Zanim przystąpimy do inwestowania powinniśmy poznać rynek numizmatyczny tak by dowiedzieć się jak najwięcej na temat monet, w które warto inwestować.

Inwestycja w monety

W jakie monety warto inwestować? Przede wszystkim w takie, których cena rynkowa będzie rosła. Przede wszystkim będą to złote i srebrne monety bulionowe. Jednak cena złotych monet bulionowych może być zbyt wysoka dla początkującego inwestora, dlatego jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi środkami - warto na początek skupić się na monetach srebrnych. W związku z małymi zapasami srebra na świecie, wartość takich monet może szybko wzrosnąć.

Czym są monety bulionowe?

Monety bulionowe są produkowane przez najbardziej prestiżowe państwowe mennice. Są to monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra, platyny) bite pod cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału. Najpopularniejsze z nich to: Krugerrand (RPA), Maple Leaf (Kanada), American Eagle (USA), Viener Filharmoniker (Austria), Australian Kangaroo (Australia), Mexico Libertad (Meksyk). Wartość monet bulionowych wzrasta w czasach wojny i kryzysu.

Kolekcjonerskie numizmaty

Warto inwestować także w monety kolekcjonerskie. Inwestycja w nie jest jednak obarczona trochę większym ryzykiem. Kryzysy lub wojny mogą sprawić, że wartość kolekcjonerska monety spadnie.

Jakich monet należy poszukiwać by zmniejszyć ryzyko strat? Im mniejszy nakład monety, tym większa szansa, że jej cena wzrośnie i będzie znacznie przewyższać cenę zakupu. Nakład to jednak nie jedyna istotna kwestia przy wycenie monety. W przypadku monet kolekcjonerskich znacząca jest zawartość kruszcu w monecie. Najbardziej opłacalne są numizmaty, które wykonane są z czystego srebra i najwyższej próby złota. Rolę odgrywać może także wizerunek wybity na monecie.

Monety stare czy nowe?

Na korzyść starych monet przemawia fakt, że są zazwyczaj rzadsze niż nowe, co sprawia, że ich wartość jest wyższa. Wiele monet w przeszłości uległo zniszczeniu lub zostało wycofanych z obiegu, co ogranicza ilość dostępnych egzemplarzy. Nowe monety są produkowane w większych nakładach, co sprawia, że są one zazwyczaj tańsze niż ich starsze odpowiedniki i ich wartość jest uwarunkowana jedynie aktualną ceną metalu na światowych rynkach.

Stan zachowania monety jest kluczowy dla określenia jej wartości. Stare monety często są zużyte lub uszkodzone, co może wpłynąć na ich wartość jak i również na potencjał inwestycyjny. Nowe monety zazwyczaj są w idealnym stanie zachowania, jednak aby zyskały na wartości kolekcjonerskiej musi minąć wiele lat.

W przypadku monet z metali szlachetnych rzadkość jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich wartość. Starsze monety często są rzadsze niż nowe, co może sprawić, że są one bardziej wartościowe. Rzadkość monety zależy od wielu czynników, takich jak liczba wyprodukowanych egzemplarzy, rok wybicia, stan zachowania i wiele innych.

Myśląc o inwestycji najlepiej wyszukać stare monety, które mają dodatkową wartość kolekcjonerską. Mniejszą wagę przykłada się wtem do wartości metalu szlachetnego, z którego są wykonane. Na przykład niektóre stare monety mogą mieć historyczne znaczenie lub być związane z ważnymi wydarzeniami, co sprawia, że są one atrakcyjne dla kolekcjonerów i ich cena nigdy nie spadnie.

Stare monety PRL

W wielu domach w Polsce można znaleźć pokamuflowane w różnych schowkach czy szufladach stare polskie monety z czasów PRL. Narodowy Bank Polski nie przyjmuje już pieniędzy obowiązujących przed denominacją. Istnieją jednak miejsca, w których te stare monety cieszą się zainteresowaniem. Największą szansę na sprzedaż w dobrej cenie mają monety: 20 gr i 1 zł z 1957 roku, 50 gr i 1 zł z 1967 oraz 1968 roku.

Gdzie sprzedać monety?

Jednym z dogodnych miejsc sprzedaży monet jest serwis skupisko.pl. W naszym serwisie odnajdziesz firmy zajmujące się skupem monet. Możesz wystawić swoje monety za pomocą jednego prostego formularza.

Sprzedaj swoje monety