Jak zarysowania wpływają na wartość samochodu?

Uszkodzenia, w tym zadrapania, rysy, wgniecenia i odpryski, mają negatywny wpływ na wartość samochodu i zawsze będą uwzględniane przy jego wycenie. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz nabywcy prywatnemu, czy do skupu samochodów, zawsze warto mieć wstępną wycenę naprawy uszkodzonych elementów i obniżyć swoje oczekiwania o wartość ich naprawy.

Uszkodzenia blacharsko-lakiernicze są uważane za uszkodzenia estetyczne i są postrzegane jako oznaka braku dbałości o samochód przez poprzedniego właściciela. Kiedy chcemy sprzedać swój samochód spotkamy się najpewniej z dużo mniejszym zainteresowaniem jeżeli posiada on wszelkiego rodzaju zarysowania lub wgniecenia.

Potencjalni kupcy jeżeli już się znajdą uszkodzenia, mogą nadużywać tego faktu do nadmiernych negocjacji. Zarysowania mogą również sugerować, że samochód miał więcej problemów, niż tylko te widoczne na pierwszy rzut oka, co działa odstraszająco.

Kupujący chcą samochód gotowy do jazdy

Ktoś, kto kupuje samochód, zwykle chce kupić pojazd w dobrym stanie, bez widocznych uszkodzeń. Wynika to z tego, że nie każdy jest w stanie realnie określić z jakimi dodatkowymi kosztami będzie wiązała się naprawa elementów blacharskich.

Niektóre marki czy typy samochodów mają określone grupy klientów, którzy bardzo często nie będą chętni do kupna samochodu z jakimikolwiek uszkodzeniami blacharskimi.

Umówienie wizyty u lakiernika wiążę się z dodatkowymi kosztami oraz czasem oczekiwania na naprawę samochodu. Duża część osób podchodzi do zakupu emocjonalnie i jeżeli decydują się już na zakup auta to chcą się cieszyć z jego użytkowania od razu.

Każdy, kto wcześniej sprzedawał samochód, wie, że kupujący obejrzy dokładnie samochód. Wszelkiego rodzaju głębokie rysy i uszkodzenia powierzchni będą wyraźnie widoczne i będą działać negatywie dla kupującego.

Wycena uszkodzeń przed sprzedażą

Dobrym pomysłem przed wystawieniem samochodu do sprzedaży jest udanie się do zakładu blacharsko-lakierniczego w celu uzyskania wyceny naprawy.

Przed przeprowadzeniem wyceny, specjalista z zakładu przeprowadzi inspekcję samochodu, aby dokładnie określić rozmiary i rodzaj uszkodzeń. Będzie on również sprawdzał, czy uszkodzenia dotyczą tylko warstwy lakierniczej czy też również konstrukcji blachy jak np. rdza.

Następnie pracownik przygotuje listę części i materiałów potrzebnych do naprawy lub wymiany, jak również oszacuje czas potrzebny na wykonanie naprawy. Na tej podstawie, będziesz mógł otrzymać kosztorys naprawy.

Warto pamiętać, że wycena uszkodzeń blacharsko-lakierniczych jest tylko orientacyjna i kosztorys może ulec zmianie po rozpoczęciu naprawy, jeśli okaże się, że uszkodzenie jest większe niż pierwotnie zakładano.

Skup samochodów uszkodzonych

Sprzedanie samochodu z uszkodzeniami blacharsko-lakierniczymi do skupu może być dobrym rozwiązaniem nawet jeżeli zostanie Ci zaoferowana niższa cena ze względu na wszelakie uszkodzenia. Wynika to z tego, że możesz sprzedać samochód nawet tego samego dnia bez konieczność przeprowadzenia napraw i dalszego szukania klienta końcowego.

Jeśli decydujesz się sprzedać swój samochód z uszkodzeniami blacharsko-lakierniczymi do skupu, ważne jest, aby przedstawić dokładny opis stanu samochodu i zdjęcia uszkodzeń. Skupy będą chciały wiedzieć, jakie dokładnie uszkodzenia ma samochód, aby mogli określić cenę, jaką są w stanie zaoferować.