Oddać na złom czy spróbować sprzedać? Co zrobić ze starym autem?

Jeżeli posiadasz samochód, który odmówił posłuszeństwa i po wstępnej orientacji jego naprawa wraz ze zrobieniem przeglądu może przekroczyć jego wartość, złomowanie może być korzystniejszą opcją. Kluczowe jest dowiedzieć się jakie będą koszty naprawy i jaka jest cena sprawnego pojazdu w podobnym stanie na rynku.

Auto nie nadające się do dalszego użytkowania?

Niesprawny samochód zawsze jest problemem dla jego właściciela, szczególnie gdy długo stoi na parkingu i minął jego przegląd. Za brak aktualnego przeglądu ponosi się kary w momencie, gdy byśmy chcieli podjechać na serwis samochodowy i zatrzymała by nas policja. Musimy zastanowić się zatem czy chcemy zamawiać lawetę i oddawać auto do serwisu czy przetransportować je bezpośrednio na złom.

Złomowanie pojazdu

Złomowanie samochodów to proces demontażu samochodu, aby można go było poddać recyklingowi. Jest to proces, który trwa od dziesięcioleci, ale w ostatnich latach nabiera rozpędu. Głównym tego powodem jest wzrost świadomości ekologicznej i prawodawstwa. Aby chronić naszą planetę, musimy upewnić się, że nie wyrzucamy niczego niepotrzebnie.

Miejsce złomowania pojazdów

Samochody w Polsce złomu się w Stacjach Demontażu Pojazdu (SDP), które znajdują się na terenie całego kraju. Są to jednostki posiadające specjalne dokumenty wydane przez Państwo i uprawniające je do prowadzenia takiej działalności.

Stacja demontażu to miejsce, w którym sortowany i klasyfikowany jest złom. Stacja zazwyczaj wyposażona jest w duży stół sortowniczy, który posiada wiele slotów do sortowania różnych rodzajów metali. Istnieją również maszyny, które mogą automatycznie sortować złom według wagi i rozmiaru.

Proces demontażu rozpoczyna się od usunięcia części i materiałów, które nie są wartościowe, takich jak plastik, szkło i guma. Części te są następnie sortowane. Niektóre z tych części można poddać recyklingowi w celu uzyskania nowych produktów, podczas gdy inne są sprzedawane innym branżom w celu ponownego wykorzystania. Najcenniejsze części pojazdu zostaną zachowane na koniec, aby można je było sprzedać za wyższą cenę.

Przekazanie samochodu i formalności

Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z lokalnym złomowiskiem lub skupem samochodów, który zaoferuje najpewniej przyjazd i sprawdzenie samochodu. Pamiętaj, że przed przekazaniem samochodu najpierw będziesz musiał usunąć z niego wszystko, co wartościowe. Nie ma potrzeby również, aby auto było zatankowane jednak powinno mieć na tyle dużo paliwa żeby można było je odpalić. W momencie przekazania należy dołączyć wszystkie komplety kluczyków oraz dokumenty pojazdu.

W przypadku oddawania samochodu na złom należy mieć ze sobą dowód osobisty, dowód rejestracji oraz kartę pojazdu jeżeli była wydana.

Stacja Demontażu Pojazdu po przekazaniu samochodu unieważni dowód rejestracyjny auta, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Najważniejsze jest, abyśmy otrzymali zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu i oświadczenie o unieważnieniu dokumentów dotyczących auta.

Następnie musimy wybrać się do Wydziału Komunikacji z dokumentami wydanymi przez SDP i dokonać złożenia wniosku o wyrejestrowanie auta. Ten krok można zrealizować również wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Mamy na to 30 dni.

 

Stawki złomowania pojazdu

Zastanawiasz się zatem ile możesz otrzymać za swój samochód na złomie? Powszechnie stosowaną metodą wyceny złomowanego samochodu jest cena za kilogram masy pojazdu. Masa pojazdu widnieje w dowodzenie rejestracyjnym, jednakże nawet w przypadku pojazdów kompletnych auto skup lub złomowisko może odliczać ok. 10% od masy samochodu ze względu na materiały plastikowe.

Nie mniej jednak ceny złomowania pojazdu mogą się od siebie różnić ze względu na transport pojazdu do punktu. Jadąc nawet na złom powinniśmy posiadać aktualny przegląd pojazdu i jeżeli go nie mamy będziemy musieli szukać złomowiska lub auto skupu, który zapewni nam najatrakcyjniejszą stawkę za dostarczenie pojazdu do punktu.

Kiedy opłaca się złomowanie samochodu?

Złomowanie samochodu nie jest decyzją, którą należy podjąć pochopnie. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy warto złomować samochód, czy nie.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić przed złomowaniem swojego samochodu, jest ustalenie cena za samochód na złomie oraz jego wartości rynkowej. Jeśli wartość złomu samochodu jest większa niż to, co możesz za niego uzyskać, powinieneś go złomować.