Palety transportowe - Wymiary, waga

Palety transportowe służą do przenoszenia towarów z jednego miejsca na drugie. Zwykle są wykonane z drewna. Najpopularniejszą paletą transportową jest paleta euro, wprowadzona i używana w Europie, ale i również w Ameryce Północnej.

Wymiary i waga palety euro (europalety)

Paleta euro to najpopularniejszy rodzaj palet drewnianych w Europie. Są one wykorzystywane do różnych celów, od transportu towarów, przez ich przechowywanie, po układanie jeden na drugim w celu łatwego dostępu. Palety to podstawa każdego magazynu czy centrum dystrybucyjnego.

Wymiary to 1200 x 800 x 144 mm i nośność 1200 kg, co czyni je idealnymi również do przenoszenia ciężkich przedmiotów, takich jak maszyny przemysłowe lub duże skrzynie. Taka paleta wykonana z drewna powinna ważyć 25 kg.

Ile szerokości ma paleta?

Najczęściej to pytanie dotyczy palety euro, która ma 800 cm szerokości.

Ile długości ma paleta?

Najczęściej to pytanie dotyczy palety euro, która ma 1200 cm długości.

Na jaką wysokość można załadować europaletę?

Maksymalna wysokość europalety to 2,2 m. Jednakże wiele firm transportowych posiada własne ograniczenia maksymalnej wysokości załadunku. Często można spotkać ograniczenie do 1.8 m + 14.4 cm (wysokości palety), co daje łącznie 194.4 cm. Jeżeli nie masz pewności odnośnie tego czy ładunek nie przekroczy maksymalnej wysokości skontaktuj się bezpośrednio z przewoźnikiem.

Co wyróżnia palety euro?

Palety euro to rodzaj palet przemysłowych, który musi spełniać wiele wymagań. Wymagania te stawiane są przez Unię Europejską i mają zapewnić bezpieczeństwo i efektywność. Palety euro muszą być wykonane z materiałów, które nie łatwo pękają, takich jak drewno lub plastik. Muszą również wytrzymywać różne temperatury, dlatego powinny być wykonane z materiałów niekorozyjnych. Wymiary tych palet również muszą być kompatybilne z wózkami, aby się w nich nie blokowały, więc szerokość i wysokość nie powinny przekraczać ustalonych limitów. Muszą nadawać się do układania w stosy i mieć mocną konstrukcję, a także być łatwe w obsłudze. Ponadto są zaprojektowane tak, aby można było z nich korzystać przez długi czas bez żadnych uszkodzeń.

Jak rozpoznać europaletę?

Każda europaleta powinna mieć odpowiednie wymiary jak i również powinna być prawidłowo oznaczona. Na wspornikach powinny znajdywać się znak EUR oraz znak EPAL. Jeżeli jest to paleta wyprodukowana zgodnie ze standardem europejskim powinniśmy znaleźć także alfanumeryczne oznaczenie, wskazujące na numer licencji oraz rok i miesiąc produkcji.

Wymiary palet przemysłowych

Palety przemysłowe są większe od europalet i przystosowane do przenoszenia cięższych ładunków. Palety przemysłowe występują w rozmiarze - 1200 x 1000 mm. Palety przemysłowe są większe niż palety euro. Są zaprojektowane do utrzymywania większego obciążenia i mają więcej poprzeczek.

Dodatkowe informacje

Informacje odnośnie palet można znaleźć na stronie internetowej Europejskiego Stowarzyszenia Palet (EPAL). EPAL określa również, że maksymalna wielkość ładunku dla europalety nie powinna przekraczać 1000 kg, czyli 2208 funtów.