Dlaczego skupuje się katalizatory?

Katalizatory działają poprzez pochłanianie zanieczyszczeń wydostających się z układu wydechowego i rozkładanie ich na nieszkodliwe gazy. Odbywa się to za pomocą procesu chemicznego zwanego utlenianiem, w którym tlen z powietrza rozkłada tlenek węgla, niespalone węglowodory, tlenki azotu i inne substancje.

Katalizator jest kluczowym elementem samochodowego systemu kontroli emisji spalin i służy do redukcji emisji niespalonych węglowodorów, tlenku węgla i tlenków azotu ze spalin poprzez utlenianie ich do nieszkodliwych substancji. Katalizator składa się z dwóch metalowych kratek, pomiędzy którymi znajdują się komórki w kształcie plastra miodu. Ogniwa wypełnione są aktywnym materiałem, który rozkłada węglowodory zawarte w benzynie w celu wytworzenia mniej szkodliwych substancji, takich jak para wodna, dwutlenek węgla i tlenki azotu.

Cenne metale w katalizatorze

Dużo właścicieli samochodów mogło słyszeć przez lata, że katalizatory zawierają w sobie cenne metale i ich sprzedaż może być opłacalna jak i również korzystna dla skupów. Głównymi metalami stosowanymi w katalizatorach samochodowych są platyna, pallad i rod. Metale te są drogie w produkcji, ale mogą przetrwać przez długie lata i zachować swoją wartość.

Jak można sprzedać katalizator?

Katalizatory można sprzedać za pomocą naszego serwisu internetowego. Po wrzuceniu oferty sprzedaży katalizatora otrzymasz oferty jego odkupu od skupów działających w twojej okolicy lub na terenie całego kraju. Po wybraniu odpowiedniej oferty i umówieniu się ze skupem na finalizacji transakcji będziesz mógł się cieszyć odzyskaną gotówką.

Warto wspomnieć, że skup katalizatorów jest prowadzony w sposób przejrzysty i uczciwy. Oznacza to, że każdy może być pewien rzetelności wyceny, ponieważ nie jest zmuszany do sprzedaży po nieatrakcyjnej cenie lub na niedogodnych warunkach.

Ile może być wart stary katalizator?

Ceny katalizatorów zależą od wielu czynników takich jak jego waga, model samochodu z którego pochodzi i oczywiście konkretnego miejsca, w którym chcemy dokonać jego sprzedaży. Cena katalizatora nie jest stała, jednakże może określić że za każdy kilogram katalizatora otrzymamy kilkaset złotych.

Kolejnym aspektem na który trzeba zwrócić uwagę jest fakt, że ceny katalizatorów samochodowych uzależnione są od ceny metali na rynku. Ceny metali determinowane są takimi czynnikami jak popyt, podaż oraz kursy walut. W rezultacie ceny katalizatorów mogą się szybko zmieniać.

Najdroższe katalizatory

Najwięcej można otrzymać za katalizatory z samochodów od dużych silnikach marki premium jak np. Mercedes czy BMW. Nie jest to jednak regułą dlatego warto skorzystać z formularza wyceny katalizatora, aby bezpłatnie przekonać się ile możemy za niego otrzymać.