Poznaj rodzaje metali kolorowych, które można sprzedać na skupie złomu

Recykling metali kolorowych to proces, w którym odzyskuje się cenne surowce metali. Proces ten jest nie tylko korzystny ekonomicznie, ponieważ pozwala na oszczędności w wydobyciu nowych surowców, ale także ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Poprzez recykling metali kolorowych zmniejsza się bowiem zapotrzebowanie na wydobycie surowców z naturalnych złóż.

Metale kolorowe to grupa metali, które charakteryzują się szczególnie atrakcyjnym wyglądem i są często wykorzystywane do produkcji ozdób, biżuterii, elementów dekoracyjnych czy elementów wyposażenia wnętrz. Do najczęściej spotykanych metali kolorowych zaliczamy:

  • Miedź - charakteryzuje się czerwono-brązowym kolorem i jest często wykorzystywana do produkcji miedzianych rur, kabli czy elementów architektonicznych.
  • Brąz - to stop miedzi i cynku, który charakteryzuje się ciemnobrązowym kolorem. Brąz jest bardzo trwały i odporny na korozję, dlatego często jest wykorzystywany do produkcji elementów maszyn czy narzędzi.
  • Mosiądz - to stop miedzi i cynku, który charakteryzuje się żółtobrązowym kolorem. Mosiądz jest bardzo plastyczny, dlatego często jest wykorzystywany do produkcji ozdób czy elementów dekoracyjnych.
  • Cynk - to biały metal, który jest odporny na korozję i często wykorzystywany do produkcji blach i rur.

Pozostałe metale kolorowe:

  • aluminium
  • bizmut
  • cyna
  • kobalt
  • ołów
  • wolfram

Na skup metali kolorowych często sprzedawane są miedziane rury, kable, elementy architektoniczne czy sprzęt AGD. Elementy maszyn, narzędzia, zamki, łożyska, zawory czy armatura zawierająca brąz to jest również popularna wśród skupów. Wyroby z mosiądzu takie jak ozdoby, biżuteria, elementy dekoracyjne, elementy wyposażenia wnętrz, złączki hydrauliczne czy elementy grzewcze. Wszelkiego rodzaju blachy, rury, elementy budowlane, akumulatory, opakowania, elementy samochodowe czy produkty chemiczne często zawierają w sobie metale nadające się do recyklingu.

Oprócz tego na skup metali kolorowych często sprzedawane są także monety, medale, sztućce, zegarki i inne produkty zawierające te metale. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty z metali kolorowych są przeznaczone do recyklingu - niektóre mogą być np. ze względów historycznych czy kolekcjonerskich, wartościowe i nieodpowiednie do utylizacji.

Metale kolorowe są cennymi surowcami, dlatego ich recykling jest ważnym elementem gospodarki odpadami.