Znane i popularne złote monety inwestycyjne

Złote monety są popularne ze względu na ich wysoką jakość, ugruntowaną reputację oraz fakt, że są one wydawane przez renomowane mennice. Są one często wybierane przez inwestorów, ponieważ są one łatwo dostępne i są uważane za bezpieczny sposób inwestowania w złoto.

Monety o wadze 1 uncji uważa się za najpopularniejsze na Świecie. Jednym z powodów jest to, że są one najbardziej uniwersalne jak i również samo złoto jest notowane na giełdach światowych właśnie w cenie ilości dolarów za jedną uncję. Istnieje wiele popularnych mennic, które zajmują się tłoczeniem monet inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy te najbardziej znane i cenione:

Krugerrand

Krugerrand to moneta złota wybijana przez Mennicę Południowej Afryki (South African Mint). Moneta ta została wprowadzona do obiegu w 1967 roku i od tego czasu stała się jedną z najbardziej popularnych monet inwestycyjnych na świecie. Moneta Krugerrand była pierwszą monetą wykonaną z 1 uncji złota o masie nominalnej, która była dostępna na wolnym rynku.

Krugerrand jest wybijana z czystego złota o próbie 22 karata i posiada nominał 1 funt południowoafrykański. Na awersie monety znajduje się wizerunek prezydenta Republiki Południowej Afryki, Paul Krugera, a na rewersie przedstawienie orła południowoafrykańskiego.

Moneta Krugerrand jest wykonana z 22-karatowego złota, co oznacza, że zawiera 91,67% czystego złota i 8,33% miedzi. Dzięki dodatku miedzi, moneta ma bardziej wyrazisty kolor i jest bardziej odporna na uszkodzenia. Moneta ma średnicę 32,7 mm i grubość 2,84 mm.

American Eagle

American Eagle to jedna z oficjalnych monet amerykańskich, wybijana przez Mennicę Stanów Zjednoczonych (United States Mint). Moneta ta jest dostępna w kilku różnych wariantach, w tym jako moneta srebrna, złota lub platyny.

Mennica Stanów Zjednoczonych to agencja rządowa odpowiedzialna za produkcję i dystrybucję monet amerykańskich. Mennica ta została założona w 1792 roku i obecnie posiada kilka różnych zakładów produkcyjnych w różnych częściach kraju.

American Eagle jest jedną z najbardziej popularnych monet inwestycyjnych w USA. Moneta ta jest wybijana z czystego srebra, złota lub platyny i posiada nominał 1 dolar. Na awersie monety znajduje się wizerunek Lady Liberty, a na rewersie przedstawienie orła amerykańskiego. Moneta ta jest szeroko uważana za jedną z najpiękniejszych monet na świecie.

Kanadyjski liść

Kanadyjski Liść jest jedną z najbardziej popularnych monet inwestycyjnych w Kanadzie i na Świecie. Moneta ta jest wybijana z czystego srebra, złota lub platyny. Na awersie monety znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, a na rewersie przedstawienie liścia klonu kanadyjskiego.

Moneta Kanadyjski Liść jest dostępna w różnych wersjach, ale najpopularniejszą z nich jest wersja jednouncjowa wykonana z czystego złota o próbie 9999. Moneta ma nominał 50 dolarów kanadyjskich i jej średnica wynosi 30 mm, a grubość 2,8 mm.

Wybijana jest przez Mennicę Kanadyjską (Royal Canadian Mint). Mennica ta została założona w 1908 roku i obecnie posiada zakłady produkcyjne w Ottawa i Winnipeg.

Australijski kangur

Australijski kangur (ang. Australian Kangaroo) to moneta inwestycyjna wybijana przez australijską mennicę - The Royal Australian Mint. Moneta została po raz pierwszy wybita w 1986 roku i od tamtej pory cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów na całym świecie.

Moneta Australijski kangur jest wykonana z jednej uncji czystego srebra o próbie 9999 lub z jednej uncji złota o próbie 9999. Ma ona nominał 1 dolara australijskiego i jej średnica wynosi 32,6 mm, a grubość 2,8 mm.

Na awersie monety widnieje portret królowej Elżbiety II, a na rewersie umieszczony jest wizerunek kangura, który zmienia się co roku. Dodatkowo na rewersie znajduje się informacja o masie oraz próbie kruszcu, a także napisy "Australian Kangaroo" oraz "1 Dollar".

Pozostałe popularne monety inwestycyjne

  • Słoneczny smok - moneta wybijana przez Mennicę Chińska;
  • Koala - moneta wybijana przez Mennicę Australijską;
  • Królowa Wiktoria - moneta wybijana przez Mennicę Brytyjską;
  • Wiedeński filharmonik - moneta wybijana przez Mennicę Austriacką;
  • Królowa - moneta złota wybijana przez Mennicę Brytyjską;
  • Królowa Wiktoria na tronie - moneta wybijana przez Mennicę Brytyjską;