Znane i popularne złote monety inwestycyjne

Złote monety są popularne ze względu na ich wysoką jakość, ugruntowaną reputację oraz fakt, że są one wydawane przez renomowane mennice. Są one często wybierane przez inwestorów, ponieważ są one łatwo dostępne i są uważane za bezpieczny sposób inwestowania w złoto.

Monety o wadze 1 uncji uważa się za najpopularniejsze na Świecie. Jednym z powodów jest to, że są one najbardziej uniwersalne jak i również samo złoto jest notowane na giełdach światowych właśnie w cenie ilości dolarów za jedną uncję. Istnieje wiele popularnych mennic, które zajmują się tłoczeniem monet inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy te najbardziej znane i cenione:

Krugerrand

Krugerrand to moneta złota wybijana przez Mennicę Południowej Afryki (South African Mint). Moneta ta została wprowadzona do obiegu w 1967 roku i od tego czasu stała się jedną z najbardziej popularnych monet inwestycyjnych na świecie.

Krugerrand jest wybijana z czystego złota o próbie 22 karata i posiada nominał 1 funt południowoafrykański. Na awersie monety znajduje się wizerunek prezydenta Republiki Południowej Afryki, Paul Krugera, a na rewersie przedstawienie orła południowoafrykańskiego.

American Eagle

American Eagle to jedna z oficjalnych monet amerykańskich, wybijana przez Mennicę Stanów Zjednoczonych (United States Mint). Moneta ta jest dostępna w kilku różnych wariantach, w tym jako moneta srebrna, złota lub platyny.

Mennica Stanów Zjednoczonych to agencja rządowa odpowiedzialna za produkcję i dystrybucję monet amerykańskich. Mennica ta została założona w 1792 roku i obecnie posiada kilka różnych zakładów produkcyjnych w różnych częściach kraju.

American Eagle jest jedną z najbardziej popularnych monet inwestycyjnych w USA. Moneta ta jest wybijana z czystego srebra, złota lub platyny i posiada nominał 1 dolar. Na awersie monety znajduje się wizerunek Lady Liberty, a na rewersie przedstawienie orła amerykańskiego. Moneta ta jest szeroko uważana za jedną z najpiękniejszych monet na świecie.

Kanadyjski liść

Kanadyjski Liść jest jedną z najbardziej popularnych monet inwestycyjnych w Kanadzie i na Świecie. Moneta ta jest wybijana z czystego srebra, złota lub platyny i posiada nominał 1 dolar kanadyjski. Na awersie monety znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, a na rewersie przedstawienie liścia klonu kanadyjskiego.

Wybijana jest przez Mennicę Kanadyjską (Royal Canadian Mint). Mennica ta została założona w 1908 roku i obecnie posiada zakłady produkcyjne w Ottawa i Winnipeg.

Pozostałe popularne monety inwestycyjne

  • Słoneczny smok - moneta wybijana przez Mennicę Chińska;
  • Koala - moneta wybijana przez Mennicę Australijską;
  • Królowa Wiktoria - moneta wybijana przez Mennicę Brytyjską;
  • Australijski kangur - moneta wybijana przez Mennicę Australijską;
  • Wiedeński filharmonik - moneta wybijana przez Mennicę Austriacką;
  • Królowa - moneta złota wybijana przez Mennicę Brytyjską;
  • Królowa Wiktoria na tronie - moneta wybijana przez Mennicę Brytyjską;